Seriál a filmy Jak vycvičit draky naprosto očarovaly moje dcery. Když začínal přicházet čas maškarních a masopustů bylo jasno hned. Kostým draka Bezzubky a Bílé Běsky.
Prodávané kostýmy Bezzubky a Bílé Běsky mi přišly dost blbé a zakrytá hlava pro malé děti není úplně příjemná. Jeden rok jsem vyrobila koníka na tyči, měl kývací hlavy, další rok ho předělala na jednorožce a holky ho stále rády používají.
Napadla mě tedy vize, mít draka na tyči a dítěti ušít jednoduchý kostým dračího jezdce. Vytvořila jsem si nejdříve z pevného papíru předlohu, která připomínala dračí hlavu ze seriálu. Tento střih jsem přenesla na silnou metráž. Cílem bylo z jednoho kusu materiálu prostřihy a slepením docílit tvaru hlavy (jako když se skládá papír do tvaru). Černý drak je z pevnější pěnové gumy, bílý z filcu 4mm tlustého. Čelist draka je hýbací, mechanismus přilepen na dřevěnou kostru z kulatiny. Vše je lepeno tavným lepidlem do pistolky.
Uvnitř draka je pro hýbací mechanismus a vyztužení použit odpad z obalového materiálu co si doma „našetřím“, desky PE obalové pěny, molitan apod. Nařezané tvary se přilepí dovnitř, vše se přetahne tenčím filcem a vytvoří pusa s jazykem.
Na kulatině lze vytvořit sedátko pro jezdce, na konci je ocas, lze ho sundat, pro lepší skladnost. Samozřejmě u Bezzubky je nutné ocas řešit s vyměnitelnou částí ocasu jako v seriálu a filmu.
Drak může létat jak na venkovním masopustu tak na třídním karnevalu. Kostýmy pro vnitřní řádění do školky šiji jednoduše s naznačenými křídly dle filmu Jak vycvičit draky 2. Látku se snažím vybrat lehkou tenkou a pružnou. Na látku pak lepím z filcu znak Škyťáka, který má Bezzubka na falešné části ocasu.
Snažím se s dětmi domluvit vždy na kostýmu, který bude mít další využití. Hrdinný Škyťák, Astrid a draci naším životem prostupují víc jak pět let a to každodenně, takže investovaný čas do draků se vyplatil. Máme je více jak tři roky a občas projdou opravou.
Kostýmy a moje pravidla pro malé:
Nikdy nedělat hlavní součást kostýmu na hlavu.
Kostým vyrobit poctivě, pro celou sezonu podzim maškarní – předjaří masopusty.
Kostým by neměl být moc teplý, většina akcí je uvnitř.
S dobrým kostýmem jsou dcery schopné hrát si doma několikrát za týden.
Spolupracovat na kostýmu s dětmi i když jsou malé. Alespoň malou část ať vyrobí samy, např. pokreslení látky (i čmáranice je krásná).
Tvorba kostýmu je společná zábava, předem si promyslím koncept a působím jako průvodce. Společně kreslíme návrh, vybíráme látky, tvoříme.
Všechny látky a filc jsou ze slev. Vše kupovat najednou je zbytečně drahé.