Jak novou situaci vysvětlit dětem?
Koho by napadlo, že nejvíce skloňované slovo týdne bude rouška. Věc, kterou část lidé nikdy neměla v ruce a dnes ji musí mít všichni. Situace není snadná pro nikoho, představte si, jak se s ní musí vyrovnávat malé děti. Dopřejte jim čas!
Vzpomeňte si, jak jste učili děti chodit na nočník, teď už je to pro ně samozřejmé, ale při prvních setkání nebylo. Možná vám pomáhala nějaká knížka, kde je nakreslené mimino a nočník. Rouška je neznámá ještě více, nikdy vás v ní předtím nejspíše neviděli. Špatně se jim v ní dýchá a nechápou smysl. Zkuste se vyvarovat slova MUSÍŠ a ukazujte na příkladech: fotky lidí s rouškou v mobilu, ušijte roušku panence, nakreslete příběh lidí v roušce na papír, vytvořte si knížku. Vysvětlete vztah roušky a bacilů.
Je to jako s čepicemi, rukavicemi a botami, jsou děti, které to nechtějí a vy se bezradně díváte na výbuchy hněvu a válení se po zemi vašich vzteklých potomků. Jak s vámi soucítím! Zkuste místo roušky jen tenkou kuklu nataženou přes nos. Nechte si poslat fotky od kamarádek a jejich dětí v roušce. Zkuste pro začátek chodit jen po domě, ať si děti zvykají, třeba při hře na piráty, dobrodruhy či příšery. Vyrobte roušku s dětmi a pomalujte ji fixem, nazdobte. Máte několik týdnu na přípravu, je možné, že až budeme moci ven tak stále bude platit, že s rouškou.
Po nařízení obě dcery ztratily motivaci jít ven. V noci se začaly budit ze spaní. Udělali jsme den bez práce, celý den jsme si hráli, mazlili se a vysvětlovali. Pomohlo to. Moje starší dcera roušku dokáže nosit. Mladší to trvalo déle, odmítla jít ven, po nějakém čase se rozmyslela, protože motivace být venku je velká, vzala si kuklu přes nos a šla. Netlačíme na ně. I pro nás se svět změnil.